MEDVĚD

Nedávno jsem na svém FB profilu zveřejnila krátký příspěvek o nesmyslnosti posilování břicha u dětí pomocí sed-lehů.  Jak ale dětem pomoci správně aktivovat břišní svaly a zejména ty hluboké břišní svaly?

Jedním z možných způsobů je zapojení DNS pozice zvané MEDVĚD do pohybových her dětí.  Medvěd patří k mým oblíbeným pozicím při cvičení s klienty. Využívám tuto pozici během zpevňovací části tréninku u malých dětí (gymnastická přípravka od 4 let), stejně jako při posilování dospělých při hodinách kickboxu, nebo při rehabilitačním cvičení s klienty, kteří řeší určité bolesti hybného aparátu. 

Děti se do pozice medvěda dostanou obvykle kolem 12 měsíce věku, ale často i dříve. Není výjjímkou, že si do medvěda stoupají 10 měsíční děti. Jde o další krok v procesu vertikalizace.  Dětí, které jsou již zcela komfortní ve stoji na čtyřech a v lezení na čtyřech začnou zvedat zadeček do výšky a stoupat si na plosky chodidel. 

Co je na této pozici tak úžasného? 

Hlavní přínos této pozice je zpevňování celého tzv. coru. Hluboké břišní i zádové svaly se zapojují na maximum. Zároveň dochází k posilování celého ramenního pletence, což je velmi důležité před tím, než děti povyrostou a začnou se věšet na různé průlezky a zábradlí, nebo než se začnou pokoušet o kotouly.  Při trénincích malých dětí je slabá opora rukou nejčastější překážkou ve schopnosti udělat kotrmelec. Děti se na rukou prostě neudrží a pomohou si tak, že se opřou o hlavu. Což není dobře. 

Současně se procvičuje dorsiflexe v kotníku („fajfka nohy“).  V okamžiku, kdy si dítě z pozice medvěda začne sedat do hlubokého dřepu, dochází také k procvičování kyčelních kloubů v jejich maximálním rozsahu. 

Jak zařadit medvěda do tréninku?

Už samotná výdrž v této pozici je dostatečná, ale jak děti motivovat? Pokud máte skupinku více dětí, postavte je do řady vedle sebe, všichni udělají medvěda a první proleze tunelem pod ostatními dětmi. Na konci tunelu se opět zařadí jako medvěd. Takto postupně prolezou všechny děti.  Další možný způsob je stoupnout si proti vašemu dítku také do medvěda a podávat si z ruky do ruky například malý balónek, nebo si dávat placáka. To už je trochu „vyšší dívčí“, protože najednou je nutné udržet rovnováhu jen na třech končetinách a nerotovat do strany. Pak tu máme čůrajícího medvěda (video)* nebo pejska, kdy dítě požádáte, aby zvedlo jednu nohu směrem ke stropu a chvilku vydrželo. Další možností jsou medvědí závody, aneb lezení v pozici medvěda. Fantazii se meze nekladou. 

*Cvik předvádí dítě ve věku 3,5 let, u kterého řeším určité „nedokonalosti“ spojené s diastázou břišních svalů. Z toho důvodu není ani provedení cviku dokonalé. Nicméně berte to jako ukázku toho, že i opravdu malé dítě může dobře spolupracovat. 

 

 

Jedna odpověď na “MEDVĚD”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *