SYSTÉMOVÁ OPATŘENÍ

Terapie vs. systémová opatření

Nácvik bráničního dýchání, několik cviků na doma a pár slov o funkci a významu hlubokého stabilizačního systému, to jsou obvyklé části terapie, se kterými se klienti setkají u svého fyzioterapeuta, případně dobrého trenéra. Trenér ještě doplní doporučení pravidelně se „hýbat“ (sportovat). To vše je super, ale správné dýchání a sada rehabilitačních / kompenzačních cviků z dlouhodobého hlediska nestačí. Terapii je nutné doplnit určitými změnami v našich každodenních návycích. Jedná se o něco, čemu souhrnně říkám „systémová opatření“. 

Nezapomeňte se ráno protáhnout! Dejte svému tělu vědět, že se bude něco dít.

Jde o malé změny v tom, jak se chováme k našemu tělu. Když se tyto drobnosti nasčítají, mohou vést k velkým změnám v tom, jak se cítíme.

Systémová opatření od rána do večera
 • Ráno, než se zvednete z postele, věnujte chvilku protažení. Podívejte se někdy na vašeho psa nebo kočku. První, co udělají po probuzení, ještě než vylezou z pelíšku, je, že se protáhnou. Nejde tady o strečink, jehož cílem by mělo být zvětšení rozsahu našich kloubů. Je to jen upozornění našeho těla, že se bude něco dít. Vytáhněte se co nejvíc do délky, zakruťte kotníky, napněte špičky a pak udělejte fajfky, párkrát přitáhněte levé a pravé koleno k trupu, roztáhněte prsty u rukou a pak zmáčkněte, jako když vymačkáváte citron, otočte několikrát hlavou vpravo a vlevo. To je jen krátký výčet toho, co můžete udělat ještě v posteli. (video)
 • Z postele se zvedejte přes šikmý sed. (video)
 • Cesta do práce: nestůjte na zastávce „zavěšeni do vazů“. To znamená, nestůjte na propnutých kolenou, prohnutí v bedrech a s vystrčenými bříšky. (video)
 • Pamatujte, že chůze je pro nás nejpřirozenější pohyb. Zkuste dojít na další zastávku autobusu nebo vystoupit o jednu zastávku dřív.
 • Sezení je dlouhodobá statická zátěž. Naše tělo není stavěno k dlouhodobé statické zátěži. V dnešní době se do některých kanceláří pořizují nastavitelné stoly, které lze jednoduše zvýšit, a vy si k nim můžete stoupnout. Pokud máte to štěstí, že takový stůl máte, střídejte sezení a stání několikrát během dne.
 • Střídejte, na čem sedíte….židle, velký balón, ufouknutý overball na židli pod hýžděmi.
 • Nedávat nohu přes nohu, když sedíte. Seďte tak, abyste se opírali o celé plosky chodidel, nohy zhruba na šířku chodidel.
 • Dělejte si pravidelné AKTIVNÍ přestávky. To, že dojdu do kuchyňky, kde si udělám kafe a sednu si s kolegyní nebo kolegou ke stolu, není aktivní přestávka. Vezměte si vaši kávu s sebou a párkrát se projděte po chodbě, vyjděte a sejděte pár pater po schodech, udělejte si 10 dřepů….buďte kreativní a aktivní.
 • Protahujte se během den: flexory kyčle, hruškovitý sval, trapézy, šíjové svaly, prsní svaly, zápěstí…všechny tyto partie lze protáhnout během dne bez speciálního vybavení. V několika příštích dnech pro vás připravím video s protahovacími cviky, které zvládnete i v kanceláři. 
 • Zamyslete se nad vaším typickým dnem. Pokud vypadá takto: ráno SEDNU do auta, pak SEDÍM v práci, SEDÍM v kantýně u oběda, SEDNU do auta a jedu domů, kde si SEDNU k televizi, pak pro vás další sezení na rotopedu, či posilovacích strojích není tou správnou kompenzací sedavého životního stylu.
 • Pohyb by měl být pravidelný. Jednou týdně se zničit na běžeckém páse nebo lekci HIIT k žádné dobré a dlouhodobé změně nepovede.
 • Hledejte příležitost ke „cvičení“ během každodenních aktivit: zvedání předmětů ze země přes dřep nebo mrtvý tah, aktivní vtahování brady a vytahování za temenem například v autě,….
 • Pokud trpíte bolestmi v oblasti bederní páteře, nespěte na zádech nebo na břiše. Zkuste spánek na boku s velkým polštářem mezi koleny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *